Kína miatt dőlhet be az iráni olajüzlet
Az orosz olaj kelet felé irányuló eladásai visszaszorítja az iráni nyersolaj Kínába irányuló értékesítését, ugyanis Irán kínai olajexportja visszaesett Oroszország ukrajnai inváziója óta, mivel Peking az akciós orosz olajat részesíti előnyben.
Irán Kínába irányuló kőolajexportja meredeken esett az ukrajnai háború kezdete óta, mivel Peking előnyben részesítette az erősen leértékelt orosz energiahordozót. Így csaknem 40 millió hordó iráni olaj ragadt az ázsiai tengereken veszteglő tankerekben, amire most lázasan keresik a vevőket.
A Moszkva ukrajnai inváziója miatt bevezetett amerikai és európai szankciók miatt több orosz nyersolaj vándorolt keletre, aminek egy részét Kína vásárolta fel, csökkentve a szintén nyugati szankciók hatálya alatt álló Irán és Venezuela olaj iránti keresletét.
A szállítmányozók adatai szerint május közepén körülbelül 20, iráni olajjal megrakott hajó horgonyzott Szingapúr közelében.
Egyes tankerek február óta horgonyoznak, de az iráni olajat tartalmazó szállítók száma április óta nőtt meg igazán – közölték kereskedelmi és szállítmányozási források.
A Kpler adatelemző cég becslése szerint a Szingapúr partjainál várakozó tankhajókban lévő iráni olaj mennyisége május közepén 37 millió hordóra nőtt az április eleji 22 millió hordóról.
Az Egyesült Államok röviddel Moszkva inváziója után megtiltotta az orosz olaj importját, az Európai Unió pedig fokozatos embargót fontolgat és ezzel egyre több orosz olajszállítmányt tol Ázsia felé.
„Oroszország exportjának csaknem felét áthelyezheti Délkelet-Ázsiába, különösen Kínába, ami óriási potenciális fenyegetést jelent az iráni kőolajexportra nézve” – mondta Hamid Hosseini, az Iráni Olaj-, Gáz- és Petrolkémiai Termékexportőrök Szakszervezetének teheráni tagja.
Irán, amelynek olajipara évek óta küszködik a teheráni nukleáris program miatt bevezetett amerikai szankciók miatt, régóta a kínai olajvásárlásokra támaszkodik a gazdaság életben tartása érdekében.
A háború előtt az adatközlő és tanácsadó cégek Irán Kínába irányuló exportját napi 700-900 ezer hordóra becsülték.
Áprilisban azonban a kivitel nagyjából napi 200-250 ezer hordó közé esett vissza Iman Nasseri, az FGE tanácsadó cég Közel-Keletért felelős ügyvezető igazgatója szerint, azaz nagyjából harmadára-negyedére csökkent.
A Kpler számításai azt mutatják, hogy Irán az első negyedévben átlagosan 930.000 hordó/nap mennyiséget exportált, főleg Kínába, míg áprilisi előzetes becslése 755.000 hordó/nap volt, bár azt mondták, hogy az iráni eladások nyomon követésének nehézségei miatt ez egy igencsak közelítő becslés.
„Kína most egyértelműen több orosz olajat vásárol. Moszkva Kínába irányuló exportja több mint háromszorosára nőtt. Ez egyébként annak ellenére van így, hogy a kínai import gyengült” – mondta Homayoun Falakshahi, a Kpler vezető elemzője.
Az utóbbi időben tapasztalható csökkenés a covid-korlátozások számlájára írható, mindemellett tény, hogy Kína az orosz ESPO Blend nyersolaj legnagyobb vásárlója lett.
Irán és Oroszország szoros kapcsolatban álltak az elmúlt hetekben, hogy megvitassák a szankciók hatálya alá tartozó olajkereskedelem lehetőségét, tudta meg a Reutersnek.
Egy másik forrás szerint további tárgyalásokat terveznek, ami miatt Alekszandr Novak orosz miniszterelnök-helyettes a jövő héten Iránba látogat.
A megbeszélések azonban mindeddig nem vezettek eredményre, nem sikerült új vevőt találniuk az iráni nyersolajokra, amelyek általában nehezebbek és magasabb kéntartalmúak, ami drágábbá teszi a feldolgozásukat, mint az orosz olaj.
„Senki sem veszi többé az iráni nyersolajat, mivel az orosz sokkal jobb minőségű és olcsóbb. Az iráni olajárusítókra komoly nyomás nehezedik” – mondta egy kínai, olajfinomítással foglalkozó kereskedő.
Elmondta, hogy a Kínába szállított Ural a Brenthez viszonyítva hordónként 9 dollárral olcsóbb júniusi szállítási határidővel, ezért az iráni olajat 12-15 dolláros árengedménnyel kellene kínálni, hogy versenyképes legyen.
“Kedvezményes árú orosz olajat továbbra is legálisan lehet vásárolni, de az iráni termékeket továbbra is szankció jújtja, így az emberek természetesen a könnyebbik megoldást választják” – mondta egy európai kereskedő, utalva az iráni exportra vonatkozó szigorúbb amerikai szankciókra.
Az orosz olaj és az abból származó finomított termékek más piacokon is tarolnak, különösen Indiában és az Egyesült Arab Emírségekben.
Az Emírségek Fujairah-i tárolóközpontjába érkező orosz fűtőolaj mennyisége májusban mintegy 2,5 millió hordóra nőtt, ami körülbelül 125 százalékkal magasabb az áprilisi szintnél.
India eközben szintén növelte az orosz nyersolaj vásárlását. Kpler szerint június elejéig India több mint 30 millió hordót importált az elmúlt három hónapban, ami több mint kétszerese a 2021-ben behozott mennyiségnek.
Érdemes elolvasniBrüsszelnek kész terve van az orosz fosszilis tüzelőanyagok helyettesítésére
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon